Skip to main content

Aceton (INCI: Acetone), jest najpopularniejszym rozpuszczalnikiem znajdującym się w składzie wielu lakierów i zmywaczy do paznokci. Coraz częściej pojawiają się wzmianki o szkodliwym działaniu acetonu na skórę i płytkę paznokciową. Jakie zatem działanie ma aceton?

Aceton pod względem fizycznym jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym, mocnym zapachu. Aceton jest surowcem naturalnym, obecnym w niewielkich ilościach we krwi i moczu. Jest komponentem tkanek wielu roślin m.in. żyta i ziemniaków. Obecnie wytwarzany na drodze syntezy lub metodami biotechnologicznymi. Jest związkiem, który efektywnie rozpuszcza tłuszcze, żywice naturalne i syntetyczne. Stosowany w przemyśle gumowym, celulozowym, do produkcji leków, barwników, farb czy środków czyszczących. Aceton zaliczany jest do związków lotnych, ławo wchłanianych przez płuca, nie jest substancją  toksyczną ani kancerogenną. W większych stężeniach działa drażniąco na układ nerwowy i oddechowy.

Wpływ acetonu na płytkę paznokciową oraz skórę

Aceton najczęściej używany  jest w recepturach zmywaczy do paznokci lub jako czysta forma acetonu kosmetycznego do usuwania lakieru hybrydowego z płytki paznokciowej. Aceton wykazuje działanie wysuszające i odtłuszczające skórę. Często stosowany, może powodować pękanie i uszkodzenie zewnętrznej struktury skóry. Aceton rozpuszcza warstwę lipidowa naskórka chroniącą skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych oraz infekcjami. W dodatku aceton wchodzi w reakcję z wodą zawartą w skórze, czego efektem jest zwiększona jej utrata.

Stosowanie acetonu na naturalne paznokcie, prowadzi do nadmiernego wysuszenia płytki paznokciowej, utraty wody oraz ochronnej warstwy lipidowej. Wielowarstwowa struktura keratyny, z której zbudowana jest płytka paznokciowa ulega częściowemu rozpuszczeniu. Paznokcie stają się cienkie, kruche i łamliwe. Podatne na pękanie i złamania. Lakier hybrydowy i klasyczny na osłabionych paznokciach trzyma się znacznie krócej.

Alternatywa dla acetonu

W zmywaczach do paznokci, aceton coraz częściej zastępowany jest np. przez octan etylu (INCI: Ethyl acetate) Bezacetonowe zmywacze do paznokci wydają się bezpieczniejszą alternatywą dla produktów zawierających ten związek. Efektywnie usuwają lakier z paznokci  i w odróżnieniu do acetonu, nie jest agresywny, nie wysusza mocno płytki paznokciowej oraz skóry. Preparaty bezacetonowe dodatkowo wzbogacane są w substancje odżywiające płytkę paznokciową takie jak: gliceryna, naturalne oleje roślinne, witaminy B5,E oraz ekstrakty roślinne.

W jaki sposób bez użycia acetonu można usunąć lakier hybrydowy?

Lakier hybrydowy można usunąć za pomocą spiłowania poszczególnych warstw lakieru. W salonach kosmetycznych, tę czynność wykonuje się za pomocą odpowiednich frezów. Najczęściej stosuje się frezy karbidowe, wykonane z węglika spiekanego, inaczej hard metalu. Specjalna budowa fezów umożliwia usuwanie lakieru hybrydowego, żelu lub akrylu w bardzo krótkim czasie, nie powodując tym samym przegrzania naturalnej płytki paznokciowej. (W AQUAOO stosujemy wysterylizowane frezy karbidowe)

W salonach kosmetycznych można spotkać się z dwiema metodami usuwania lakieru hybrydowego.

 • Po przez odmaczanie za pomocą acetonu kosmetycznego,
 • przez spiłowanie za pomocą frezów.

Ściąganie "hybryd" za pomocą acetonu kosmetycznego

Zalety
 • wygoda dla osób nieumiejących posługiwać się frezarką – zabieg odmaczania z pewnością będzie odpowiednią metodą dla osób, które nie mają umiejętności w posługiwaniu się frezarką. Osoby niedoświadczone mogą nieodwracalnie uszkodzić płytkę paznokciową. Pod wałem paznokciowym znajduje się macierz (żywa część odpowiadająca za prawidłowy wzrost płytki). Uszkodzenie tej części może doprowadzić do odrastania zdeformowanego paznokcia.
Wady
 • Przesuszenie płytki paznokciowej oraz skóry wokół paznokci,
 • urazy – pozbywając się źle rozpuszczonych fragmentów „hybrydy”, można zerwać je razem z częścią płytki co przyczyni się do uszkodzenia paznokcia,
 • dyskomfort podczas odmaczania – uczucie pieczenia i gorąca, które często się pojawia a niestety nie można przerwać tego procesu ponieważ lakier hybrydowy nie rozpuści się w całości,
 • dłuższy czas zabiegu – czas potrzebny do odmoczenia „hybrydy” wynosi ok.15 min a nierzadko dłużej, jeśli lakier ma kilka warstw lub jest wyjątkowo mocny. Dokładając do tego czas potrzebny na wykonanie kolejnych etapów, cały zabieg może trwać nawet 40 min. a co za tym idze, wzrasta czas wykonania zabiegu a wraz z nim również cena,
 • mocny, nieprzyjemny zapach.

Ściąganie "hybryd" za pomocą frezarki

Zalety
 • Krótszy czas zabiegu – zabieg spiłowania jest szybką i efektywną metodą ściągania lakieru hybrydowego,
 • płytka paznokciowa nie ulega uszkodzeniu – przy umiejętnym posługiwaniu się frezarką oraz odpowiednio dobrane frezy nie przyczynią się do uszkodzenia naturalnych paznokci,
 • urazy, wgłębienia w płytce paznokciowej – mogą się pojawić w przypadku nieprawidłowego i niekontrolowanego procesu spiłowania lakieru hybrydowego lub innego materiału z paznokci,
 • brak uczucia ciepła lub gorąca – materiał z którego wykonane są frezy mają ogromne znaczenie podczas zabiegu ściągania lakieru hybrydowego, żelu lub akrylu. Należy wybrać te, które się mniej nagrzewają podczas pracy (najlepsze są frezy karbidowe).
Wady
 • nieprzyjemny pył – podczas zabiegu spiłowania lakieru hybrydowego lub innego materiału z paznokci, unosi się pył, który może przeszkadzać klientką. (Aby tego uniknąć należy posiadać pochłaniacz pyłu).

Podsumowanie

Aceton jest substancją, która wywiera niekorzystny wpływ na zdrowotność paznokci oraz skóry. Najważniejszą sprawą podczas zakupów zmywaczy lub zabiegów, jest to aby w swoim składzie nie zawierał acetonu. Usuwanie lakieru hybrydowego z naturalnych paznokci za pomocą acetonu, jest powszechną i łatwo dostępną metodą. Można tę czynność wykonać samemu w domu, jednak często wiąże się to z przykrymi konsekwencjami.

Nie przy każdym zabiegu można zrezygnować z używania acetonu, natomiast należy świadomie podchodzić do jego stosowania. Tam gdzie to możliwe, lepszym wyjściem jest użycie metody ściągania „hybryd” za pomocą frezarki – najlepiej z frezami z węglika spiekanego (frezy karbidowe). Takie rozwiążanie daje komfort, oraz pewność że chcąc mieć piękne paznokcie jednicześnie nie osłabiamy lub zniszczymy ich struktury.

Close Menu

AQUAOO profesjonalny salon kosmetyczny Miechów | Chill & beauty