Skip to main content

Peelingi chemiczne i okres letni - połączenie tych dwóch rzeczy w pierwszej chwili wywołuje konsternację u klientek. Niejednokrotnie słyszy się, że nie należy wykonywać kwasów latem. Głównie dlatego, że ekspozycja słoneczna może zniweczyć korzystne działanie peelingu i wywołać odwrotny efekt. Czy faktycznie tak jest?

Peelingi chemiczne charakteryzują się wysokim stężeniem składników aktywnych oraz niskim pH. Prowadzą do kontrolowanego złuszczania naskórka lub skóry właściwej w celu zredukowania niedoskonałości cery. Peelingi chemiczne to efektywne, a niekiedy inwazyjne zabiegi. Przyczyniają się do powstania ,,nowej skóry’’ o delikatnej, nawilżonej i rozświetlonej teksturze.

 

Podział peelingów chemicznych ze względu na głębokość penetracji:

 • Powierzchowne, bardzo łagodne- mogą obejmować całą warstwę naskórka od rogowej do podstawnej.
 • Średniogłębkie – obejmują cały naskórek i górną warstwę skóry właściwej. Powodują umiarkowane złuszczanie naskórka oraz stymuluj fibroblasty do produkcji kolagenu i regeneracji komórek.
 • głębokie – cały naskórek, górną i środkową część warstwy skóry właściwej. Działają złuszczająco i odmładzająco. Pobudzają syntezę kolagenu, elastyny i glikozaminogliknów.

Moc danego peelingu chemicznego określają dwa współczynniki: pH oraz pKa. Współczynnik pH jest miarą kwasowości roztworu, im niższe pH tym mocniejsze działanie kwasu. Z kolei, pKa określa moc danego kwasu, im mniejsze pKa, tym silniejszy kwas.

 

Peelingi chemiczne stanowią rozwiązanie wielu problemów skórnych:

 • redukują zrogowaciały naskórek,
 • poprawiają nawilżenie skóry,
 • wygładzają drobne zmarszczki,
 • poprawiają elastyczność i jędrności skóry,
 • redukują blizny potrądzikowe,
 • rozjaśniają i wyrównują koloryt,
 • zmniejszają niedoskonałości skóry tłustej i trądzikowej.

 

Niektóre składniki aktywne zawarte w peelingach chemicznych, wykazują właściwości:

 • antyrodnikowe,
 • fotoochronne,
 • przeciwstarzeniowe,

zatem, peelingi chemiczne nie ograniczają się tylko do kwestii estetyki skóry.

Jakie peelingi chemiczne można stosować w okresie letnim?

W okresie letnim możemy korzystać z powierzchownych peelingów chemicznych, które penetrują do warstwy podstawnej naskórka. Nie wywołują silnego złuszczania i podrażnienia skory. Do takich peelingów chemicznych należą:

 

Kwas migdałowy

otrzymywany jest przez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Polecany dla każdego typu skóry ze szczególnym uwzględnieniem skór nietolerujących innych kwasów AHA. Natychmiast poprawia stan skóry tłustej i reguluje wydzielanie sebum.  Ponadto:

 • wykazuje najsilniejsze działanie antybakteryjne i przeciwzapalne,
 • przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka,
 • działa depigmentująco,
 • zwiększa syntezę włókien elastynowych,

nie uwrażliwia skóry na działanie promieniowania UV.

 

Kwas ferulowy

pozyskiwany z ziaren ryżu, pszenicy, żyta lub kukurydzy. Posiada niezwykłe właściwości rozjaśniające, odmładzające, regenerujące i minimalizujące przebarwienia.  Kwas ferulowy, redukuje aktywność tyrozynazy w melanocytach (działa depigmentująco). Posiada silnie właściwości antyoksydacyjnie, chroniąc DNA komórek i neutralizując wolne rodniki. Stymuluje syntezę elastyny, kolagenu i poprawia poziom nawilżenia. Chroni skórę przed fotostarzeniem.

 

Kwas mlekowy

pozyskiwany podczas naturalnego procesu fermentacji cukrów z udziałem bakterii mlekowych. Peeling rekomendowany dla skóry odwodnionej, zmęczonej a także wrażliwej. Stymuluje syntezę ceramidów, wzmacnia barierę hydro – lipidową naskórka, a także wiąże wodę w naskórku. Wykazuje delikatne działanie złuszczające i wygładzające skórę.

 

Kwas azealinowy

pozyskiwany jest z ziaren zbóż. Wykazuje działanie przeciwzapalnie i przeciwzaskórnikowe. Rozpuszcza górną warstwę rogową naskórka i normalizuje rogowacenie okołomieszkowe. Ponadto, zwalcza wolne rodniki oraz redukuje przebarwienia skóry. Nie uwrażliwia skóry na promieniowanie UV.

 

Kwas laktobionowy

Kwas, nowej generacji otrzymywany z laktozy. Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne. Hamuje aktywność metaloproteinaz, przez co zapobiega starzeniu się skóry. Ponadto, ma unikalne właściwości wiązania wody i tworzenia na powierzchni skóry żelowego filmu. Sprawia, że skóra staje się gładka, miękka i nawilżona. Łagodzi stany trądziku różowatego, wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Chroni skórę przed fotostarzeniem.

 

Kwas fitowy

pozyskiwany z ziaren ryżu. Wykazuje silne działanie antyrodnikowe- chroni DNA komórek przed uszkodzeniami oraz wspomaga jego regenerację. Ponadto, przyspiesza odnowę komórkową naskórka, poprawia nawilżenie skóry i rozświetla skórę.

 

Glukanolakton – poli -hydroksykwasy PHA

Powstaje naturalnie, w procesie fermentacji ziaren kukurydzy. Polecany w szczególności dla skór wrażliwych, naczyniowych oraz alergicznych. Jest silnym antyoksydantem, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Przyspiesza regenerację komórek, nawilża oraz zmniejsza przeznaskórkową utratę wody. Wzmacnia odporność skóry na działanie czynników zewnętrznych.

Podsumowanie

Skóra, w okresie letnim narażona jest na mocne działanie promieniowania słonecznego oraz wzmożoną aktywność wolnych rodników. Uszkadzają one DNA komórek, niszczą włókna kolagenowe, przyspieszają proces starzenia się skóry, a co gorsza wywołują także raka. Skóra, w tym czasie potrzebuje antyrodnikowej ochrony bogatej w antyoksydanty, których najwięcej znajdują się w ,, letnich’’ peelingach chemicznych. Ponadto, nie musisz rezygnować z kwasów, które złuszczają zrogowaciały naskórek lub poprawiają stan skóry tłustej i łojotokowej. Wybierz, te które nie uwrażliwiają skóry na promieniowanie UV. Wychodząc na słonce pamiętaj o kremach z wysokim filtrem SPF 50+, które ochronią twoją skórę przed fotostarzeniem, poparzeniem oraz nowotworami.
Close Menu

AQUAOO profesjonalny salon kosmetyczny Miechów | Chill & beauty