Skip to main content

Przebarwienia skóry są pierwszym defektem estetycznym, który pojawia się na skórze po lecie. Przyczyn powstawania przebarwień może być kilka, najczęściej winą obarcza się nadmierną ekspozycję na światło UV oraz brak ochrony przeciwsłonecznej.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to charakterystyczne rozlane i nieregularne plamy na skórze o ciemniejszym zabarwieniu. Najczęściej lokalizują się na twarzy, dekolcie i dłoniach. Pod wpływem różnych czynników proces syntezy melaniny przyspiesza, wówczas melanina gromadzi się punktowo między komórkami naskórka zamiast równomiernie rozprowadzić się po skórze.

Przebarwienia mogą lokalizować się wszędzie, ale najbardziej narażone są miejsca, na które oddziaływuje promieniowanie UV. Najczęściej powstają na czole, brodzie, policzkach i nad górną wargą. Przybierają kolor brunatny lub żółto brunatny, są wyraźne bo mocno odgraniczone od skóry zdrowej. Po 25 roku życia, skóra nabywa tendencję do powstawania przebarwień, zazwyczaj uwydatniają się szybko i są trudne do usunięcia.

Rodzaje przebarwień:

 • Ostuda– zmiany barwnikowe wywołane zaburzeniem w gospodarce hormonalnej. Wysoki poziom estrogenów i progesteronu wpływa stymulująco na melanogenezę. Zaburzenia pigmentacyjne mogą pojawić się w czasie ciąży, podczas stosowania terapii hormonalnej, antykoncepcji hormonalnej oraz u kobiet z chorobą tarczycy. Zmiany barwnikowe występują przede wszystkim u kobiet, głównie na twarzy, obejmują :czoło, okolicę ust i policzki.
 • Przebarwienia pozapalne– powstają najczęściej na skutek wystawienia skóry na działanie słońca po intensywnych zabiegach kosmetycznych, takich jak: peelingi chemiczne, zabiegi laserowe, mikrodermabrazja. Przebarwienia pozapalne mogą powstać w wyniku choroby skóry, takich jak: atopowe zapalnie skóry, trądzik pospolity, toczeń rumieniowaty czy łuszczyca.
 • Plamy soczewicowate– pojawiają się u osób starszych, które przez lata nie stosowały ochrony przeciwsłonecznej. Kształtem przypominają ziarenka soczewicy, mogą osiągać średnicę 1 cm albo i więcej. Lokalizują się na dłoniach, twarzy i dekolcie, są zmianami trwałymi i trudnymi do usunięcia.

Rodzaje przebarwień:

Jedną z kluczowych przyczyn powstawania przebarwień bez wątpienia jest brak ochrony przeciwsłonecznej oraz nadmierna ekspozycja skóry na działanie słońca. Inną przyczyną może być osłabiona bariera ochronna naskórka oraz wysoki poziom wolnych rodników, które przyspieszają starzenie się skóry oraz przyczyniają się do powstawania komórek nowotworowych. Proces melanogenezy stymulowany przez dodatkowe czynniki i promieniowanie UV mają bezpośredni wpływ na powstawanie przebarwień.

Należą do nich:

 • wiek,
 • płeć,
 • uszkodzenie bariery naskórkowej,
 • spowolnienie procesów regeneracyjnych -przesuszenie skóry,
 • zmiany hormonalne – menopauza i spadek estrogenów,
 • ciąża,
 • działanie niektórych leków (tertracykliny, hormonalne, nasercowe, pochodne kwasu beznzoesowego, pochodne retinoidów, niesterydowe leki przeciwzapalne),
 • substancje aktywne zawarte w preparatach kosmetycznych o działaniu fotouczulającym (ziele dziurawca, olejek cedrowy, olejek piżmowy, olejek lawendowy, olejek sandałowy, olejek waniliowy)
 • niektóre kwasy AHA, BHA oraz retinol i jego pochodne,
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry lub jej całkowity brak.

Substancje aktywne o skutecznym działaniu rozjaśniającym przebarwienia

Terapie zarówno gabinetowe jak i pielęgnacyjne skupiać się będą na zahamowaniu aktywności tyrozynazy. Tyrozynaza to enzym glikoproteinowy, który uczestniczy w procesie melanogenezy, w wyniku którego dochodzi do syntezy melaniny. Największą skuteczność wykazują substancję aktywne, które zapobiegają nadmiernej pigmentacji skóry.

Należą do nich:

 • kwas kojowy,
 • kwas ferulowy,
 • kwas azealinowy,
 • kwas szikimowy,
 • witamina C,
 • tretynoina oraz pochodna izotretynoina,
 • arbutyna.

Skuteczne zabiegi eliminujące przebarwienia

Laser tulowy

Nieablacyjny laser tulowy ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, dobrze się sprawdza w remodelingu skóry ale najczęściej wykorzystywany jest do usuwania zmian barwnikowych. Laser tulowy usuwa: ostudę, plamy soczewicowate czy przebarwienia pozapalne. Komórki barwnikowe pochłaniają wiązkę lasera o długości fali 1927nm, a ta powoduje ich uszkodzenie. Procedura zabiegu, jest dość prosta. Po wcześniejszym przygotowaniu skóry, lekarz celuje laserem w przebarwienia. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, a przebarwienia ciemnieją jeszcze bardziej. Po upływie kilku dnia następuje intensywne złuszczanie się skóry. Za pomocą tej metody, można szybko i bezpiecznie usunąć przebarwienia, nawet podczas jednego zabiegu.

Dermamelan lub Cosmelan

Mechanizm działania obu zabiegów, opiera się na zahamowaniu aktywności tyrozynazy, a tym samym pigmentacji przebarwień. Różnica pomiędzy Cosmelanem a Dermamelanem jest taka, że w drugim preparacie jest wyższe stężenie składników aktywnych i zawartość  kwasu salicylowego. Dermamelan jest bardziej efektywny w przypadku głębokich przebarwień oraz szczególnie polecany dla skór zanieczyszczonych z nadmiernym łojotokiem. Obie formuły preparatów zawierają wysokie stężenie: kwasu  fitowego, kwasu azealinowego, kwasu askorbinowego, palmitynian retinolu oraz arbutynę. Terapię wyróżnia wysoka skuteczność likwidacji przebarwień, dodatkowo skóra staje się jędrna i wygładzona. Zabieg wpływa na syntezę kolagenu, reguluje pracę gruczołów łojowych i zwęża pory. Terapią trwa około 3 miesięcy. Skóra w tym czasie jest nadmiernie podrażniona i przesuszona, a przebarwienia znikają już po miesiącu. Jednak nie można przerwać lub zakończyć terapii wcześniej, ponieważ przebarwienia powrócą.

Przebarwienia skóry to powszechny problem, który najczęściej występuje u kobiet w różnym wieku. Jedno jest pewne, przyczyn powstawania zaburzeń pigmentacyjnych jest kilka, dlatego tak ważna jest codzienna profilaktyka pielęgnacyjna oraz ochrona przeciwsłoneczna. Stosując regularnie kremy z filtrami, chronimy nie tylko naszą skórę przed nieestetycznymi plamami, które dodają lat ale też przed nowotworem skóry.

Jeśli nie wiesz jak zadbać o swoją skórę w odpowiedni sposób, przyjdź do salonu Aquaoo na bezpłatną konsultację.

Aquaoo rekomenduje zabiegi, które hamują aktywność tyrozynazy:

https://aquaoo.pl/zabiegi/twarz/zluszczanie-kwasami/c-peel-exfoliation-witamina-c-20-kwas-ferulowy-10-kwas-mlekowy-5-i-floretyna-5/

Close Menu

AQUAOO profesjonalny salon kosmetyczny Miechów | Chill & beauty