Manicure hybrydowy, uznawany jest za bezpieczną formę stylizacji paznokci. Dlaczego więc w ostatnim czasie słyszy się o przypadkach uczulenia na hybrydę?
Postanowiłam przyjrzeć się temu bliżej i poznać przyczyny wystąpienia alergii na lakierożele. Bardzo ciekawym materiałem, który znalazłam w sieci jest wideo Semilac Expert, Pani Pauliny Pastuszak – Dyrektor ds. merytorycznych w Akademii Semilac. Zachęcam do obejrzenia filmu w całości a poniżej znajduje się krótkie podsumowanie ważnych informacji zawartych w materiale.
Jak rozpoznać uczulenie na składniki drażniące zawarte w lakierach hybrydowych?
- Świąd skóry w okolicy wałów okołopaznokciowych,
- zaczerwienienie skórek wokół paznokci (zwykle pojawia się po 24-48h),
- drobne pęcherzyki lub pęcherze wypełnione treścią surowiczą na palcach i pod paznokciami,
- napięcie skóry i obrzęk palców,
- łuszczenie się skóry palców lub całej dłoni.
Jakie składniki chemiczne mogą wywołać reakcję alergiczną?
- Formaldehyd,
- Toluen,
- DPB – ftalan dibutylowy,
- Akrylany HEMA i HEPA.
Lakiery hybrydowe są produktami światłoutwardzalnymi, aby zapoczątkować ten proces, potrzebna jest do tego energia w postaci światła UV lub LED. Produkt nałożony na płytkę paznokciową pod wpływem tej energii ulega procesowi polimeryzacji. Ściślej rzecz ujmując, lakier hybrydowy przechodzi ze stanu płynnego w stan ciała stałego. Produkt na początku składa się z mnóstwa pojedynczych cząsteczek. Dopiero po naświetlaniu w lampie osiąga twardość gdy cząsteczki łączą się w długie, szeregowe łańcuchy.
Dlaczego ten proces jest ważny? Okazuje się, że jedną z możliwych przyczyn wystąpienia alergii na składniki chemiczne zawarte w lakierach hybrydowych jest źle utwardzony produkt. Należy zawsze przestrzegać czasów utwardzania produktów zgodnie z zaleceniami producenta, ponieważ zbyt krótki czas utwardzania spowoduje, że hybryda będzie nadal aktywna pod względem chemicznym.
Podczas wykonywania stylizacji hybrydowej powinno się zminimalizować ryzyko kontaktu hybrydy ze skórą. Warstwa dyspersyjna, która zawsze zostaje na powierzchni paznokcia po wyjęciu z lampy jest materiałem który ma bezpośredni kontakt ze skórą przy wałach okołopaznokciowych. Na koniec stylizacji należy bardzo dokładnie ją usunąć.
Bardzo głębokie usuwanie skórek, skaleczenie lub uszkodzenie obrąbka naskórkowego mogą przyczynić się do szybkiego wniknięcia do organizmu substancji drażniących zawartych w lakierach hybrydowych. Jakikolwiek kontakt lakieru hybrydowego ze skórą jest niedozwolony.
Kilka istotnych czynności, które należy wyeliminować podczas wykonywania stylizacji paznokci:
- Zalewanie skórek,
- przecieranie pędzla o rękawiczki,
- wycieranie pędzla o serwetę,
- brudna lampa,
- nieprawidłowe przecieranie warstwy dyspersyjnej,
- zabrudzone produkty,
- niedbałe odkładanie pędzli podczas pracy,
- używanie nieprofesjonalnych lub nieodpowiednich narzędzi i preparatów.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej informacji na ten temat - zajrzyj na SemilacTV - video poniżej.
Jak rozpoznać objawy uczulenia?
Drogie Panie, jeśli po aplikacji lakieru hybrydowego zauważycie niepokojące objawy alergii takie jak swędzenie skóry na opuszkach palców i przy wałach okołopaznokciowych, wrażliwe skórki, opuchliznę skóry czy malutkie krostki, pęcherzyki – natychmiast usuńcie hybrydę z paznokci i udajcie się do lekarza dermatologa. Należy szybko zareagować by uniknąć nadkażenia bakteryjnego, które może wywołać Onycholizę – oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska.
Jakie produkty do stylizacji paznokci wybierać?
Obecnie, jest dużo firm, które wypuszczają na rynek kosmetyczny lakiery hybrydowe. Należy wybierać takich producentów lakierów, którzy nie ukrywają składu swoich produktów, a same produkty są wysokiej jakości, posiadają odpowiednie certyfikaty i raporty bezpieczeństwa.
Najnowsze komentarze