Skip to main content

Starzenie się skóry jest nieuchronnym lecz naturalnym procesem związanym ze zmianami, które zachodzą w składzie tkanki łącznej skóry właściwej. Wraz z upływem lat skóra produkuje mniej włókien kolagenu i elastyny, a obecne stają się gorszej jakości i zaczynają ubywać.

Skóra powoli traci elastyczność, pojawiają się zmarszczki, bruzdy, zmienia się owal twarzy. Na proces starzenia się skóry wpływa kilka czynników, zarówno pochodzenia wewnętrznego jak i zewnętrznego. Wyróżnia się starzenie endogenne i egzogenne.

Starzenie endogenne wynika miedzy innymi z uwarunkowań genetycznych czy zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej. Jest procesem powolnym, spowodowanym zmniejszoną aktywność fibroblastów, szkodliwym działaniem wolnych rodników, osłabionym układem odpornościowym czy mimiką twarzy. W okresie menopauzy, dużą rolę odgrywają estrogeny, gdyż poziom tego hormonu spada przez co skóra szybciej się starzeje.

Do starzenia egzogennego skóry przyczynia się:

 • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
 • zanieczyszczone środowisko/smog,
 • klimatyzowane/przesuszone powietrze,
 • nikotynizm,
 • nadużywanie alkoholu,
 • niehigieniczny tryb życia,
 • nieodpowiednia dieta,
 • stres,
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry albo całkowity jej brak,
 • niewystarczająca ilość snu.

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała, by dobrze zrozumieć proces starzenia warto poznać jej budowę. Skóra składa się z trzech warstw:

 • Naskórka,
 • skóry właściwej,
 • tkanki podskórnej,

dodatkowo będzie obejmować liczne przydatki ( takie jak: mieszki włosowe, gruczoły łojowe i potowe). Naczynia krwionośne zaopatrują w naskórek krew a tym samym w składniki odżywcze. Przez skórę przebiegają naczynia chłonne i zakończenia nerwowe.

Naskórek jest najbardziej powierzchowną warstwą, która pełni funkcję ochronną dla głębszych warstw skóry przed działaniem środowiska zewnętrznego czy chorobami. Zawarta w naskórku melanina (barwnik skóry) zabezpiecza skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Naskórek zbudowany jest z 4 warstw:

 • podstawnej,
 • kolczystej,
 • ziarnistej,
 • rogowej.

W warstwie podstawnej zachodzą liczne podziały, w wyniku których powstają keratynocyty, komórki budujące poszczególne warstwy naskórka. Warstwa kolczysta, jest najgrubszą warstwą. Zbudowaną z komórek o różnych kształtach, które podążają do góry ulegając stopniowemu spłaszczeniu.  Warstwa ziarnista jest dość cienka, ułożona z komórek o spłaszczonych jądrach ściśle do siebie przylegających. Pełni funkcję ochroną przed działaniem promieniowania UV. Gdyby tej warstwy zabrakło, tak jak w przypadku ust to bylibyśmy cali czerwoni.

Warstwę rogową budują luźno ułożone komórki (korneocyty) pozbawione jądra komórkowego, które ulegają złuszczaniu. Układają się one jak dachówka a przestrzenie między nimi wypełnione są warstwą lipidową, przez którą szkodliwe substancje mają utrudniony dostęp do wnętrza skóry. Prawidłowy proces odnowy komórkowej naskórka wynosi 28 dni.

Skóra właściwa jest skarbnicą kolagenu. Składa się z warstwy brodawkowatej oraz siateczkowatej. Warstwa brodawkowata znajduje się tuż pod naskórkiem. Składa się z fibroblastów, komórek które wytwarzają włókna kolagenowe, elastynowe i nawilżające proteoglikany. Dolna warstwa siateczkowata graniczy z tkanką podskórną. Jest zbudowana z tkanki łącznej zbitej składającej się z włókien kolagenu typu I i III. Swoim zasięgiem obejmuje tkankę podskórną. Włókna elastynowe i kolagenowe zapewniają skórze sprężystość i rozciągliwość. W warstwie siateczkowatej obecne są delikatne włókna retikulinowe zbudowane z kolagenu i glikoprotein tworzące sieci podtrzymujące komórki skóry. W procesie starzenia, jako pierwsze ulegają uszkodzeniu.

Tkanka podskórna  zbudowana jest z luźnej tkanki łącznej, w której gromadzony jest tłuszcz. Tkanka podskórna pełni funkcję podporową dla skóry właściwej, wiąże sporo wody co jest korzystne dla funkcji i wyglądu skóry. Amortyzuje wstrząsy, urazy oraz stanowi zapas energetyczny.

Jak starzeje się skóra?

Naskórek z czasem staje się coraz cieńszy z powodu stopniowego zanikania warstwy podstawnej i kolczystej. Odnowa komórkowa naskórka znacznie się wydłuża, w efekcie produkcja NMF (naturalnego czynnika nawilżającego) jest ograniczona i tym samym zaburza się proces złuszczania. Aktywność gruczołów łojowych i potowych, odpowiedzialnych za ochronę skóry jest mniej efektywna. W rezultacie, naskórek staje się przesuszony, szorstki, wrażliwy na działanie czynników zewnętrznych. Na powierzchni skóry mogą pojawiać się przebarwienia, szczególnie w okresie menopauzy, kiedy obniża się poziom żeńskich hormonów płciowych. Zaburzają proces wytwarzania i prawidłowe rozmieszczenie barwnika w naskórku.

Skóra właściwa starzeje się w wyniku zmian, które zachodzą w tkance łącznej. Wraz z upływem lat zmniejsza się ilość kolagenu oraz włókien elastynowych a fibroblasty stają się mniej aktywne. Dodatkowo, promieniowanie UV indukuje aktywność metaloproteinaz, enzymów proteolitycznych     (kolagenazy i elastazy), które prowadzą do degradacji włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej. Skóra stopniowo traci swoją elastyczność i pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.

Tkanka podskórna z wolna zaczyna zanikać, w związku z czym zmienia się owal twarzy a policzki się zapadają.

Proste działania, które mogą wiele zmienić

Po pierwsze staraj się wysypiać, spij minimum 7 godzin dziennie. Zrezygnuj z nikotyny i zmień nawyki żywieniowe – odżywiaj  się zdrowo, unikaj alkoholu i dużych ilość słodyczy. Uprawiaj sport i pij często wodę. Wychodząc na słońce, staraj się pamiętać o odpowiedniej ochronie skóry. Najlepszym rozwiązaniem będą kremy z filtrem SPF 50. Na rynku kosmetycznym dostępne mamy dwa rodzaje filtrów: fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne tworzą na powierzchni skóry powłokę ochronną, która odbija promieniowanie UV. Filtry chemiczne wnikają w wierzchnie warstwy naskórka, absorbują promieniowanie UV, by następnie uwolnić ją w postaci ciepła. Dla skóry wrażliwej, naczyniowej lub alergicznej zdecydowanie lepsze będą filtry fizyczne. Wskazówka: krem do codziennej pielęgnacji nakładamy jako pierwszy, po chwili krem z filtrem.

Wykonaj badania, które skontrolują pracę układu hormonalnego, ponad 30 % kobiet choruje na niedoczynność tarczycy.

Pielęgnacja skóry

Nigdy nie jest za późno aby zadbać o kondycję swojej skóry, codzienna pielęgnacja przeprowadzana w odpowiedni sposób może naprawdę dużo zmienić. Zacznij od demakijażu- prawidłowo wykonane oczyszczenie skóry warunkuje jej prawidłowe funkcjonowanie, wpływa na odpowiednie pH, florę bakteryjną oraz intensywność przenikania składników aktywnych z preparatów kosmetycznych. Demakijaż pozwala usunąć zanieczyszczenia, które utrudniają skórze oddychać. Pielęgnacja skóry, szyi i dekoltu przy użyciu kosmetyków musi być  dobrze dopasowana do potrzeb skóry, inaczej preparat kosmetyczny nie spełni swojej funkcji. Raz na jakiś czas oddaj się w ręce wykwalifikowanego Kosmetologa. Zaproponuje zabiegi, terapię naprawczą oraz pielęgnację domową dla lepszego funkcjonowania twojej skóry. Zaopiekowana, zdrowa i zadbana skóra wolniej się starzeje 😊

Kosmetyka profesjonalna, która poprawi kondycję twoje skóry

Odżywienie i nawilżenie skóry: Pielęgnacja skóry przy użyciu profesjonalnych a zarazem naturalnych kosmetyków, bogatych w ekstrakty roślinne, odżywcze witaminy i minerały morskie, olejki z owoców czy roślin aplikowane w postaci ampułek, maseczek i kremów mają niezwykłe właściwości. Odżywiają, nawilżają i rozjaśniają strukturę skórę. Dopełnieniem zabiegu jest odprężający masaż, który wprowadza w stan wyjątkowego relaksu zapewniając szybkie i widoczne efekty.

Peelingi chemiczne stanowią idealne rozwiązanie wielu problemów skóry twarzy. Skoncentrowana siła wysokich stężeń substancji aktywnych oraz niskiego pH są doskonałym narzędziem, które zapewniają odnowę i regenerację skóry w każdym wieku. Rozjaśniają, wyrównują koloryt, normalizują pracę gruczołów łojowych, zmniejszają niedoskonałości skóry trądzikowej, stymulują kolagen, elastynę oraz nawilżające glikozaminoglikany. Mają właściwości odbudowujące i naprawcze.

Oczyszczanie skóry: Mikrodermabrazja diamentowa – mechaniczne i kontrolowane ścieranie warstw naskórka. Jest fantastycznym zabiegiem dla skóry szorstkiej, łuszczącej się czy zanieczyszczonej. Poprawia ukrwienie skóry, wzmacnia wchłanialność składników aktywnych w kosmetykach, pobudza skórę do produkcji kolagenu, oczyszcza i odblokowuje pory łojowe.

Rewitalizacja i ujędrnienie skóry: Mikroiniekcje za pomocą DermaPenu  – polegają na kontrolowanym uszkodzeniu skóry po przez intensywne nakłuwanie za pomocą cieniutkich igiełek. Podczas zabiegu dochodzi do uwolnienia czynników wzrostu krwi i zwiększonej przenikalności substancji aktywnych do warstwy skóry właściwej. Zabieg ujędrnia skórę, rewitalizuje i umożliwia skuteczną biostymulację. Mezoterapia igłowa- polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji biologicznie czynnych śródskórnie lub podskórnie. Zabieg aktywuje funkcje biologiczne skóry, stymuluje obecne w skórze fibroblasty do produkcji włókien endogennego kolagenu, przez co zwiększa się napięcie i jędrność skóry.

Zanim zdecydujesz się na inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej, które czarują ekspresowymi efektami i diametralnymi zmianami w wyglądzie, często nieodwracalnymi jeśli się przesadzi z ilością wypełniaczy i botoksu. Warto wsłuchać się w potrzeby swojej skóry, znaleźć przyczynę problemu, przystąpić do działania i uzbroić się w cierpliwość 😊

Close Menu

AQUAOO profesjonalny salon kosmetyczny Miechów | Chill & beauty